Kdy LOM vznikl?

V roce 2006. Založili jej Martin Jára, Václav Šneberger a Michal Vybíral na základě svých zkušeností z vedení mužských skupin a  workshopů. Vznik LOMu byl reakcí na společenskou poptávku (především mužů) a krokem z prostředí rozvojových seminářů do veřejného prostoru.

Kdo vás platí?

Jsme financováni z vlastních zdrojů, dotačních programů a darů individuálních i firemních dárců. Pro více informací si pročtěte naší poslední výroční zprávu. Pokud vás LOM zaujal, můžete jej podpořit i Vy!

Je LOM politicky aktivní?

Jsme členem Rady vlády ČR pro rovné příležitosti žen a mužů a jejich výborů i mezinárodních mužských organizací, jako je např. MenEngage. Podporujeme rozumné systémové a legislativní změny a zároveň si ceníme individuální změny a odvahy, která často společnost ovlivní více než zákon.

Je LOM profeministická iniciativa?

Ne. Feminismus a ženské hnutí považujeme za důležitý společenský proud. Ženy máme rádi a vážíme si jich. A ačkoliv může mít naše činnost pozitivní vliv i na ženy a děti, naší cílovou skupinou jsou muži.

Je LOM antifeministická iniciativa?

Ne. Uvědomujeme si, že jsou oblasti života, kde jsou muži systémově znevýhodněni (např. školství a porozvodová péče). Klíčem ke změně ale není hlasitý boj a hledání viníků. Naší cestou je dialog.

Je LOM mýtopoetická iniciativa?

Ne. Mužské hnutí vycházející z jungiánské psychoterapie, které zpopularizoval především americký básník a spisovatel Robert Bly je pro nás zajímavou inspirací. Přístup LOMu je ale civilní.

Co ještě LOM není?

Klub looserů, organizace pro nejisté muže, zakuklení šovinisté, organizace zbožšťující otce, Liga ohrožených mužů, Liga na ochranu mužů…

Může se aktivit LOMu účastnit gay?

Ano. Homosexuálové jsou pro nás plnohodnotní muži. Tabu to pro nás není.

Co si myslíte o účasti otce u porodu?

Je to osobní volba každého muže. Za LOM tuto zkušenost ovšem vřele doporučujeme. Pro jsou i výsledky studií, podle nichž přítomnost u porodu pozitivně ovlivňuje pozdější vztah k dětem.

Potřebuje dítě ke zdravému vývoji mámu a tátu?

Ne nutně. Dítě by mělo především vyrůstat v bezpečném a citově stabilním prostředí. Důležitý je ovšem kontakt s pozitivními mužskými a ženskými vzory.

 

 

Naše vlajková loď:

Podporujeme mladé muže z dětských domovů, aby se zapojili do běžného života.

Podpořte nás
Podporují nás:

LOM považuji za malý kousek spontánní a aktivní občanské společnosti, kterou u nás v Čechách vidím s úlevou a s radostí.

Jan Trachta

Lékař bez hranic a autor knihy Tichý dech

Jan Trachta ve Dvaceti minutách Radiožurnálu
Proč LOM?

"Nejvíce si cením životních zkušeností a postojů, které jsem mohl s ostatními chlapy sdílet a porovnávat."

"Intenzita a efektivita - za jedno setkání zjistím víc než bych zjistil od různých lidí za půl roku."

"Struktura - získám strukturu v tématu, o kterém nestíhám přemýšlet."

Fotogalerie